Czym są biostymulanty?

Biostymulanty zawierają substancje lub mikroorganizmy, których funkcją, gdy są stosowane na roślinach, jest stymulowanie naturalnych procesów zachodzących w roślinach.

Biostymulanty są zazwyczaj zaprojektowane w celu zwiększenia pobierania składników odżywczych, efektywności odżywczej, tolerancji na stresy abiotyczne oraz jakości plonów. Różne biostymulanty będą miały różne mechanizmy działania, w zależności od aktywnych składników, ale wszystkie mają to wspólne, że wpływają one na metabolizm rośliny w pewien sposób. Różnica między biostymulantami a nawozami polega na tym, że sposób działania biostymulantów jest niezależny od ich zawartości składników odżywczych.

Biostymulanty z aminokwasami, takie jak APHASOL, to jeden rodzaj biostymulantów, obok ekstraktów z alg, kwasów humusowych i fulwowych, substancji mikrobiologicznych i innych. W dalszej części wyjaśnimy, dlaczego biostymulanty z aminokwasami zasługują na centralną rolę w przyszłości rolnictwa.

Dlaczego stosować biostymulanty z aminokwasami?

W przeciwieństwie do ludzi, którzy zależą od pożywienia do pobierania aminokwasów, rośliny mogą syntetyzować aminokwasy samodzielnie, w zależności od konkretnego etapu wzrostu, zapotrzebowania na składniki odżywcze, stresu itp. Jednakże produkcja aminokwasów wymaga od rośliny dużej ilości energii. Energia ta, zwłaszcza w momentach stresu, nie jest już dostępna dla innych kluczowych funkcji. W momencie stresu rośliny mogą nawet rozkładać już zbudowane białka (faktycznie auto-kannibalizując się) aby uwolnić potrzebne aminokwasy.

Produkcja aminokwasów również zajmuje czas. Surowce do produkcji aminokwasów muszą być dostępne dla rośliny. Konwersja jonów amonowych (NH4+) w glebie przez bakterie na azotany (NO3-) (niezbędne do pobrania przez korzenie rośliny) trwa pewien czas. Podobnie jak konwersja azotanów w roślinie z powrotem na jony amonowe (NH4+) a następnie na aminokwasy.

W skrócie: Stosowanie dodatkowych biostymulantów z aminokwasami jest dobrą strategią, aby upewnić się, że roślina ma ich wystarczająco w momentach potrzeby.

Foliowe stosowanie aminokwasów APHASOL dostarcza aminokwasy i peptydy bezpośrednio do rośliny. Po ich wchłonięciu, peptydy i aminokwasy mogą być bezpośrednio wbudowywane w kluczowe szlaki metaboliczne lub działać jako ważne cząsteczki sygnałowe. To oszczędza czas i energię rośliny, wspierając różne procesy metaboliczne, zwłaszcza w momentach stresu.

Co sprawia, że APHASOL jest wyjątkowy?

Cóż… różne rzeczy, a szczegóły techniczne będziemy wyjaśniać w kolejnych wpisach na blogu. Oto tylko najważniejsze punkty:

  • Dzięki swojemu specyficznemu materiałowi źródłowemu, APHASOL ma unikalny i bardzo dobrze zrównoważony profil aminokwasów, w przeciwieństwie do wielu innych produktów dostępnych na rynku, które zawierają jeden lub tylko kilka dominujących aminokwasów. Wynika to z bardzo szerokiej zastosowalności, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i typu uprawy.
  • APHASOL zawiera dużą ilość wolnych aminokwasów i peptydów o niskiej masie cząsteczkowej, co umożliwia łatwe pobieranie ich przez aparaty szparkowe liścia i tkanki rośliny. Różni producenci aminokwasów stosują bardzo zróżnicowane definicje „wolnych aminokwasów”.
  • APHASOL zawiera głównie aminokwasy w formie L, które są łatwiej dostępne dla roślin niż ich odpowiedniki w formie D. Wysokie stężenie to osiągane za pomocą specyficznych enzymów i pracy w niskich temperaturach podczas różnych etapów procesu hydrolizy. Zapobiega to minimalizacji racemizacji wolnych aminokwasów, w przeciwieństwie do hydrolizy chemicznej.
  • APHASOL jest certyfikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Zarejestrowany biostymulant z aminokwasami

Nasze produkty spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Aphasol jest zarejestrowany jako biostymulant z aminokwasami przez belgijski rząd federalny i, na podstawie zasady wzajemnego uznawania, zarejestrowany w kilku krajach europejskich.

 

Odpowiedni do rolnictwa ekologicznego

Aphasol ECO (wariant organiczny Aphasol) jest również dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodnie z Rozporządzeniami (UE) 2018/848 i 2021/1165. Rozpoznanie i kontrola są przeprowadzane przez TÜV Nord Integra.

Chcesz maksymalizować potencjał swoich plonów?